پیشکش، راه وفاداری مشتریان

پیش‌کش؛ راه وفاداری مشتریان در سال سخت

پیشکش، راه وفاداری مشتریان

 

کمبود نقدینگی و کاهش فروش یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تولیدکننده و تامین‌کننده‌های کالاها در سال پیش رو خواهد بود؛ سالی که در آن به دلیل شرایط خاص اقتصادی، تورم بالا و عدم تعادل میان عرضه و تقاضا، سبد خرید بسیاری از مردم حتی در گروه کالاهای مصرفی و FMCG کوچک خواهد شد.

سوال مهم فعالان بازاریابی و فروش در این وضعیت اقتصادی این است که چگونه می‌توان میزان فروش را حفظ کرد، آن را افزایش داد و در کنار آن مشتریان وفادار بیشتری جذب کرد؟

از وقتی به یاد داریم جشنواره‌ها و کمپین‌های تخفیف و قرعه‌کشی روش غالب بازاریابی بوده و به خوبی می‌دانیم که بسیاری از این روش‌ها امروزه دیگر مانند گذشته موجب جذب و وفاداری مشتری نمی‌شود. تخفیف از شدت تکرار معنای خود را از دست داده و قرعه‌کشی از نظر مخاطب وعده‌ای بیش نیست. اما اگر مشتری در زمان خرید، بخشی از مبلغ خرید خود را  به صورت نقدی دریافت کند، بدون تردید جذب می‌شود و سراغ رقبای دیگر نمی‌رود. این راهکاری است که امروز در دنیا میان خریداران و فروشنده‌ها جای خود را پیدا کرده و به یکی از روش‌های کارامد بازاریابی تبدیل شده است.

به این راهکار مدرن کش‌بک (Cash Back) یا بازگشت نقدی بخشی از مبلغ خرید می‌گویند  که برای نخستین بار در ایران، به نام پیش‌کش از سوی شرکت تجارت الکترونیک بهار و بر روی زیرساخت‌های مختلف پرداخت، از جمله دو کیف پول موبایلی کیپو و سازمان من ارائه شده است.

پیش‌کش چیست؟

پیش‌کش یا همان کش‌بک  (Cash Back) یک امکان محبوب و پرمصرف در بازاریابی مدرن جهان است و به همه ارائه‌کنندگان کالا و خدمات و صاحبان فروشگاه‌های بزرگ و کوچک امکان می‌دهد که پس از انجام خرید، بخشی از مبلغ خرید را به مشتری بازگردانند. از آن‌جا که این فرآیند در پیش‌کش به وسیله اسکن کدQR و در بستر تلفن همراه مشتری انجام می‌شود، مبلغ پیش‌کش در نظر گرفته شده از سوی تولیدکننده یا فروشنده، به صورت مستقیم و تضمین‌شده به مشتریان می‌رسد و آنان را به تدریج به مشتریان وفادار تبدیل می‌کند.

پیش‌کش چه مزیت‌هایی دارد؟

پیش‌کش  اعتبار یا شانس نیست، بلکه مانند پول نقد در اختیار مشتری قرار می‌گیرد، به همین دلیل مشتری احساس واقعی سود از خرید خود را خواهد داشت. بر اساس تصمیمی که ارائه‌دهنده پیش‌کش می‌گیرد، مشتری ممکن است پیش‌کش دریافتی را در همان فروشگاه یا برای خرید دیگر محصولات همان شرکت خرج کند، یا آن را نقد کرده و به حساب بانکی خود منتقل کند.

همچنین از آنجا که پیش‌کش در کیف پول موبایلی مشتری ارائه می‌شود، یک کانال ارتباط مستقیم بین تولیدکننده/فروشنده‌ای که آن را ارائه داده و مشتری برقرار می‌شود. این کانال بهترین فرصت برای افزایش وفاداری مشتری با اطلاع‌رسانی‌های بعدی، اعلام کمپین‌ها و جشنواره‌ها، نظرسنجی دقیق و ترغیب مشتری به خرید مجدد است و علاوه بر هوشمندتر و هدفمندتر بودن نسبت به روش‌های دیگر، هزینه‌های بازاریابی و فروش را به شدت کاهش می‌دهد.

کمپین پیش‌کش در فروشگاه هایپرمی
کمپین پیش‌کش در فروشگاه هایپرمی

چرا تولیدکننده‌ها و فروشنده‌ها از پیش‌کش استقبال می‌کنند؟

پیش‌کش موثرترین و کم‌دردسرترین روش افزایش فروش به شمار می‌رود؛ چرا که هدیه نقدی پیش‌کش بدون نیاز به ارتباط با سیستم صندوق و فروش فروشگاه محاسبه و پرداخت می‌شود و مشکلی در سیستم حسابداری فروشنده ایجاد نمی‌کند.

مجددا باید تاکید کرد که پیش‌کش تخفیف نیست که به صورت درصدی از قیمت کالا محاسبه شود، بلکه عددی ثابت است که تولیدکننده یا فروشنده کالا آن را مشخص می‌کند. بنابراین برای هر دو طرف، یعنی هم فروشنده و هم خریدار، به راحتی ملموس و قابل محاسبه است.

آیا پیش‌کش برای مشتریان و خریداران جذاب است؟

تفاوت پیش‌کش با روش‌هایی مثل قرعه‌کشی و جایزه، تفاوت نقد و نسیه است؛ در پیش‌کش شانس نقشی ندارد که دریافت آن نصیب عده‌ای معدود شود؛ بلکه در همان لحظه خرید و با اسکن کد QR، به خریدار تعلق می‌گیرد. همچنین در این روش هیچ فاصله زمانی بین خرید و دریافت بخشی از مبلغ خرید وجود ندارد و مبلغ پیش‌کش بدون واسطه و در لحظه به خریدار تعلق می‌گیرد؛ بنابراین هیچ بخشی از آن در سیستم توزیع یا خرده‌فروشی از بین نمی‌رود و به کسی جز خریدار نمی‌رسد. به همین دلیل تولیدکننده کالا، مطمئن خواهد بود که این وجه به صورت تضمین‌شده در اختیار خریدار قرار خواهد گرفت.