علی‌پِی یک کیف پول موبایلی موفق

کیف پول‌ موبایلی نامی آشنا به گوش اکثر کسانی است که به خرید و پرداخت غیرنقدی و ساده اهمیت می‌دهند و از روش‌های نوین استقبال می‌کنند. کیف پول موبایلی چند سالی است که در جهان استفاده می شود و روز به روز بر استفاده‌کنندگان آن نیز افزوده می‌شود. یکی از کیف پول‌های موبایلی معروف جهان که تحولی در روش پرداخت و خرید به وجود آورده علی‌پِی (Alipay) است. در ادامه به معرفی علی‌پی و در نهایت به نقش کیف پول در ایران می‌پردازیم.

 
 

Alipay چیست؟

علی‌پِی یک روش پرداخت موبایلی و در اصل یک کیف پول الکترونیکی است. یک کیف پول مجازی امن که کاربران و مشتریان می‌توانند پول‌های خود در آنجا ذخیره کنند تا پرداخت‌های خود را امن‌تر، سریع‌تر و راحت‌تر انجام دهند.

Alipay از کجا آمده است؟

علی‌پی متعلق به گروه چینی Alibaba است و توسط شرکت Ant Financial اداره می‌شود. در حال حاضر این کیف پول بیش از ۵۲۰ میلیون کاربر ثبت شده در جهان دارد و قصد دارد این تعداد را در عرض ۱۰ سال آینده به تعداد ۲ میلیارد افزایش دهد. این یعنی صدها میلیون دلار تراکنش در روز!

Alipay و سایر کیف‌ پول‌های موبایلی

با اینکه ساختن یک امپراطوری پرداخت دیجیتال در سراسر جهان مطمئنا یک هدف مطلوب است، اما علی‌پی اعلام کرده است که نمی‌خواهد رقبای خود مانند اپل‌پی (Apple Pay) و اندرود پی (Android Pay) را از دور خارج کند، بلکه هدفش ایجاد یک تجربه پرداخت یکپارچه برای شهروندان چینی در خارج از کشور است.

Alipay در کجا استفاده می‌شود؟

تقریبا هر جایی در جهان که گردشگران چینی ممکن است بخواهند بروند! علی‌پی علاوه بر آسیا در حال حاضر بخش اعظمی از اروپا و آمریکای شمالی را پوشش داده است و در آمریکای جنوبی در حال گسترش است، البته بجز قطب جنوب که آن هم به دلیل که مورد اقبال گردشگران قرار گرفته است ممکن است در برنامه آینده علی‌پی قرار بگیرد!
علی‌پی در حال حاضر بیش از یک دهه است که فعال است و کاربران آن عادت کرد‌ه‌اند که تقریبا هزینه همه چیز را با گوشی‌های هوشمند خود بپردازند. هنگامی که گردشگران چینی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند، پرداخت پول نقد یا کارت اعتباری برایشان دشوار است، پس از این جهت که در سال‌های اخیر علی‌پی در سراسر کشورهای هدفشان مورد پذیرش است، خوش شانس هستند. گرچه هدف اولیه علی‌پی خدمت رسانی به چینی‌ها و پس از آن گردشگران چینی بود، اما امروزه هر جایی که کیف پول علی‌پی مورد پذیرش باشد، همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

Alipay در جهان

علی‌پی در حال حاضر در ۷۰ کشور پذیرفته شده و تبادل ارزی را در ۱۴ واحد پول اصلی پشتیبانی می‌کند. در ادامه به برخی از مکان‌‌هایی که گردشگران چینی هم اکنون می‌توانند از تکنولوژی کیف پول موبایلی مورد علاقه خود استفاده کنند، اشاره می‌کنیم.

  • آسیا

طبیعی است که یک شرکت چینی گسترش خود را از کشورهای اطرافش آغاز کرده باشد. بیش از نیم میلیون کسب و کار چینی و یک میلیون تاکسی از علی‌پی استفاده می‌کنند و ۳۰۰ کسب و کار جهانی این روش را برای دریافت هزینه مستقیم از مشتریان چینی پذیرفته‌اند.

  • ژاپن

علی‌پی همچنین در حال نفوذ به بازار ژاپن، که اقتصادش عمدتا بر پایه پول نقد است، می‌باشد. ژاپن علیرغم شهرتش در تکنولوژی‌های مدرن، در پرداخت موبایلی پیشرفت چندانی نداشته است. با این حال مدت زمان زیادی از دورانی که پول نقد در چین نیز حکم فرما بود نگذشته است ولی اکنون امپراطوری پرداخت موبایلی حرف اول را در چین می‌زند. به عبارت دیگر، هنوز امید است که ژاپن با علی‌پی مشارکت کند، هرچند برنامه مشخصی تا کنون گزارش نشده است.

  • مالزی

برخی از همسایگان نزدیک چین دیرتر از سایرین به پذیرفتن این تکنولوژی روی آوردن. مثلا صاحبین کسب و کار در مالزی در آوریل ۲۰۱۷ شروع به پذیرش علی‌پی کردند. مشارکت علی‌پی با سومین بانک بزرگ مالزی، بانک عمومی Bhd، به سرویس کیف موبایلی به فروشندگان و صاحبین کسب و کار کمک کرده است. در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ فروشگاه در سراسر مالزی از روش پرداختی علی‌پی استفاده می‎‌کنند.

  • روسیه

علی‌پی تخمین میزند که همکاری اخیرش با بانک مرکزی روسیه VTB نیز راه را برای پشتیبانی ۱۰۰،۰۰۰ فروشگاه در سراسر کشور، که هم آسیا و هم اروپا را پوشش می‌دهد، هموار کند. این بانک انتظار دارد که بیشترین تقاضا از طرف شهرهای در امتداد مرز چین با طرف آسیایی روسیه و از طرف مسکو و سن پترزبورگ از طرف اروپایی باشد.

  • هند

با توجه به اینکه Alibaba سهم بزرگی در پرداخت الکترونیکی و پلت فرم تجارت الکترونیک هند دارد، احتمال می‌رود که‌ علی‌پی نیز به سرعت در هندوستان گسترش یابد.

  • اروپا

گردشگری بین المللی در میان مردم چین افزایش یافته بود و اروپا در ابتدا به عنوان مقصد برتر برای گردشگران خارج از آسیا قرار داشت. بنابراین، اولین گام منطقی علی‌پی گسترده کردن شاخه‌های خود به خارج از آسیا بود.
اپلیکیشن علی‌پی در سال ۲۰۱۶ در اروپا را‌ه‌اندازی شد و به گردشگران چینی اجازه داد که برای خرید خود در اروپا نیز بی نیاز از پول نقد و کارت بانکی شوند. علاوه بر آن این اپلیکیشن بر اساس موقعیت جغرافیای کاربران، اطلاعات نزدیک ترین رستوران‌ها و فروشگاه‌ها و مکان‌های توریستی که علی‌پی را می‌پذیرفتند را در اختیار کاربران قرار می‌داد. امروزه علی‌پی در بسیاری از فروشگاه‌های بریتانیا، فرانسه، آلمان، موناکو، ایتالیا پذیرفته شده است

  • آمریکا

در ماه مه ۲۰۱۷، علی‌پی با شرکت آمریکایی پردازش First Data شروع به همکاری کرد تا پرداخت موبایلی خود را به بیش از ۴ میلیون فروشنده در ایالات متحده ارائه دهد. امروزه در کانادا، ۶۰۰ فروشگاه تجاری در سراسر شهرهای بزرگ کشور اکنون علی‌پی را از طریق مشارکت با سرویس پرداخت تلفن همراه می‌پذیرند. Motion Pay نیز یک دستگاه پوز دستی برای تسهیل پرداخت برای گردشگران چینی، دانش آموزان و مهاجران با استفاده از علی‌پی و WeChat بوجود آورده است.

  • آفریقا

پس از همکاری اخیر بین علی‌پی و پلت فرم پرداخت تلفن همراه Zapper در آفریقای جنوبی، گردشگران چینی می‌توانند در ۱۰،۰۰۰ فروشگاه در سراسر کشور پرداخت موبایلی داشته باشند. در ماه ژوئن، علی‌پی یک سرویس پرداخت آنلاین را برای فروش بلیط در کیپ تاون و یوهانسبورگ را‌ه‌اندازی کرد.

کیپو، کیف پول موبایلی ایران

تجربه بسیار موفق علی‌پی سایر کسب و کارهای موفق را به فکر استفاده از کیف پول موبایلی انداخت تا خدمات بیشتر و با کیفیت‌تری در اختیار مشتریانشان قرار دهند. تجربه کاربری علی‌پی چنان موفق بود که کاربران استفاده از کیف پول موبایلی را راحت‌تر و امن‌تر از استفاده از کارت‌های بانکی دانستند.
گرچه علی‌پی به دلایل خاص به بازارهای ایران راه نیافت یا حضور کم فروغی داشت، اما کیف پول‌های قدرتمندی مانند کیف پول #کیپو امکان تجربه خوشایند پرداخت غیرنقدی و بدون نیاز به کارت بانکی را برای ایرانیان فرآهم کرده است.