انواع کیف پول الکترونیکی

کیف پول الکترونیکی یک حساب اعتباری آنلاین بر روی گوشی هوشمند یا کامپیوتر شماست که برای ذخیره پول و انجام فوری تراکنش‌های آنلاین و آفلاین استفاده می‌شود. یک کیف پول الکترونیکی درست مانند یک کیف پول واقعی است با این تفاوت که معاملات شما را سریع‌تر و امن‌تر می‌سازد. بر خلاف حساب‌های بانکی، کیف پول الکترونیکی به عنوان یک روش سریع معاملات دیجیتال در نظر گرفته می‌شود.

بسیاری از فروشگاه‌ها و کمپانی‌ها علاقمندند تا مشتریانشان از کیف پول الکترونیکی استفاده کنند. بر این اساس سه نوع کیف پول تعریف شده است:

کیف پول الکترونیکی محدود

 

برخی از فروشگاه‌ها، شرکت‌ها و یا کمپانی‌هایی برای مشتریان خودشان کیف پول‌ محدود تعریف می‌کنند. پولی که در این کیف پول‌ها ذخیره می‌شود فقط می‌تواند برای ارتباط مشتریان با همان شرکت یا فروشگاه مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال اپلیکیشن‌های تاکسی مثل استپ و تپسی و … را در نظر بگیرید، احتمالا تا بحال با حداقل یکی از این اپلیکیشن‌ها کار کرده‌اید و متوجه کیف پولی ­که داخل این اپلیکیشن‌ها تعبیه شده است شده‌اید. شما می‌توانید این کیف پول را شارژ کنید و کرایه خود را از این کیف پول بپردازید. پولی که داخل حساب شما در این اپلیکیشن‌ها ذخیره شده فقط برای استفاده از خدمات همان اپلیکیشن قابل استفاده است. شما نمی‌توانید آن را نقد کنید یا جای دیگر خرج کنید.در کیف پول‌های محدود، هنگام مرجوع کردن کالا یا لغو سفارش، مبلغ پرداخت شده به کیف پول شما برمی‌گردد و به شما امکان خرید مجدد از همان فروشگاه یا شرکت را می‌دهد. در مثال تاکسی آنلاین، اگر شما سفر خود را لغو کنید، مبلغ برداشته شده به کیف پول شما برگردانده می‌شود و شما می‌توانید در سفرهای بعدی از آن  استفاده کنید.

کیف پول الکترونیکی نیمه‌محدود

 

کیف پول نیمه محدود از پرکاربردترین انواع کیف پول ‎است.  شرکت‌هایی مانند کیپو، Alipay، PayPal و غیره،  کیف پول‌های نیمه‌محدود ارائه می‌دهند. علت این نام گذاری به دلیل ماهیت غیربانکی سازمان‌های ارائه‌دهنده این نوع کیف پول‌هاست. از آنجا که این کیف پول‌ها توسط سازمان‌های غیربانکی اداره می‌شود، آنها باید این پول را در یک حساب سپرده‌گذاری شده در یک بانک نگه دارند. به عبارت دیگر، این اتفاق مانند این است که شما پول خود را به واسطه کیف پول‌تان در یک حساب بانکی معتبر گذاشته باشید که تحت قوانین بانکداری کشور عمل می‌کند.

از این کیف پول‌ها می‌توان برای انجام معاملات آنلاین و یا آفلاین استفاده کرد. این معاملات شامل خرید کالاها و خدمات، خدمات مالی، پرداخت هزینه‌ها، انتقال وجه، شارژ اینترنت و موبایل، نیکوکاری و دیگر خدمات می‌شود.

 کیف پول الکترونیکی نامحدود

کیف پول نامحدود فقط توسط بانک‌ها یا در مشارکت با بانک‌ها صادر می‌شود. بانک‌ها یا موسسه‌های مالی به جای کیف پول نیمه‌‌محدود، می‌توانند کیف پول نامحدود داشته باشند. با این کیف پول می‌توان تمام معاملاتی را که یک کیف پول نیمه‌محدود پشتیبانی می‌کند انجام داد. علاوه بر این، از آنجا که این کیف پول‌ها توسط بانک‌ها ارائه می‌شوند، امکان نقد کردن موجودی کیف پول نامحدود درون شعب بانک یا توسط دستگاه‌های خودپرداز هم وجود دارد. M-Pesa مرتبط به بانک ICICI و Pay Zapp مرتبط به بانک HDFC چند نمونه از کیف پول‌های نامحدود در کشورهای مختلف از جمله کنیا، افغانستان و هندوستان هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *